طرح تولید زعفران

۱۹ام بهمن ۱۳۹۱- توسط محمد

زعفران گیاه شگفت انگیزی است که پائیز کویر استان خراسان را به بهاری دل انگیز تبدیل می نماید . خصوصیات ویژه و منحصر به فرد این گیاه شامل عطر ، طعم و مزه دل آرای آن و خصوصیات دارویی و شیمیایی این گیاه را در ردیف یکی از گران بهاترین ادویه جهان در آورده است و جالبتر از همه آنکه با همه ویژگیهای فوق زینت آرای کویر خراسان گردیده است ولقب طلای معطر کویر را به خود داده است .تاریخ چند ساله آن حکایت از دیرینه بودن آن دارد و بنابر اقوال منشأ نخستین آن نیز فلات ایران بوده است که بعداً به سایر نقاط جهان نیز برده شده است .

کشت وتولید به ویژه صادرات جهانی آن منحصراً به کشاورزان این سرزمین تعلق داشته است . امروز نیز از نظر کیفیت و کمیت مرغوبترین زعفران ایران به بازارهای جهانی عرضه می شود و با تولید سالیانه بیش از ۱۰۰تن زعفران خشک در مقام اول تولید این محصول بی همتا بوده است .

جالب آنکه با همه این خصوصیات منحصر به فرد از لحاظ رشد در یکی از فقیرترین شرایط آب و هوایی یعنی به شرایط خشک و نیمه خشک قانع بوده و باعث تأمین معیشت هزاران خانواده روستایی گردیده و از مهاجرت آنان به شهرها جلوگیری نموده است . علاوه بر این عایدات ارز حاصل از صادرات زعفران بالغ بر ۴۰ میلیون دلار می گردد و باعث اشتغال به کار حدود ۴میلیون روزکار در منطقه ای که دارای نیروی کار فراوان و ارزان بوده و از طرفی گسترش صنایع در منطقه از چنان رشدی برخوردار نبوده است حائز اهمیت می باشد که دراین مختصر سعی شده است تا دلایل فوق اثبات گردد.

فهرست طرح :
چکیده
مقدمه
فصل اول :  معرفی محصول
بررسی نیاز جامعه و کاربرد محصول
ب) کاربردهای غذایی زعفران
ج ) چای زعفران
د) مراسم مذهبی
ه)رنگ آمیزی پارچه های ابریشمی
و) استفاده زنبور عسل
تاریخچه محصول
فصل دوم : طراحی تولید
فرآیند تولید
نمودار تولید
مراحل تهیه و تولید
نمودار فرآیند تولید زعفران
مواد اولیه و منابع تأمین آب
استانداردهای تولید زعفران
فصل سوم  : نیروی انسانی
نیروی انسانی مورد نیاز
فصل چهارم  :  آب مورد نیاز
منابع تأمین آب
آب مورد نیاز
فصل پنجم   : محاسبات مالی
جداول اقتصادی و هزینه های زعفران در ۲ سال کشت
محاسبه تولید ناخالص زعفران در طول برداشت
متوسط هزینه های مراحل کاشت ، داشت ، برداشت در ۲سال

تعداد صفحات طرح : ۶۰

دیدگاه بگذارید

مهلت زمانی پایان یافته است. لطفا معادله امنیتی را بازنشانی کنید.